Varia:Zdania kontrfaktualne

Zdania kontrfaktualne

反事実条件文 hanjijitsu jōkenbun, czyli zdania warunkowe kontrfaktualne to rodzaj zdań, w których wyrażamy zwykle żal, że czegoś nie zrobiłem, czy też zrobiłem nie tak, jak trzeba było i teraz przychodzi ponieść konsekwencje. Innymi słowy, gdybym mógł cofnąć czas, to pewnie postąpiłbym inaczej. Będą to więc zdania typu: "trzeba było się więcej uczyć ...", "mogłem nie kupować tych butów ...", ale również zdania: "gdybym wsiadł do wcześniejszego pociągu, zdążyłbym na spotkanie".

Po japońsku konstruuje się tego rodzaju zdania na 2 sposoby:

a) te krótsze (gdzie jest tylko 1 część zdania warunkowego) - wyrażamy po prostu żal (trzeba było czegoś nie robić, trzeba było coś zrobić) -

  • ~ば よかった (uwaga! koniecznie drugi człon musi być w czasie przeszłym - ~ば いい to konstrukcja, za pomocą której udzielamy rady); jeszcze lepiej użyć konstrukcji: ~て おけば よかった (dodając czasownik posiłkowy oku, w ten sposób wyrażamy niuans: trzeba było to zrobić zawczasu, gdy jeszcze była po temu sposobność)
  • V [ta] / V [nai] ほうが よかった (trzeba było coś zrobić, mogłeś czegoś nie robić - czasownik musi być albo w czasie przeszłym prostym, albo w formie negacji prostej)

Przykład:

交通渋滞で全く動かないよ。こんなことなら、来ないほうがよかった。 Kōtsū jūtai de mattaku ugokanai yo. Konna koto nara, konai hō ga yokatta. Przez ten korek stoimy w miejscu. Gdybyśmy wiedzieli, że tak jest, trzeba było nie przyjeżdżać.

b) dłuższe (gdzie są 2 człony zdania warunkowego - typu: gdybym wyszedł wcześniej z domu, zdążyłbym na autobus) buduje się z użyciem warunkowych ~ば、~たら (zdania te zostaną omówione w osobnej kapsułce).

Zdanie z poniższej infografiki: trzeba było się więcej uczyć.

#Japanese #Nihongo #Language #Learn #study #grammar #vocabulary #School #Tokyo #Japan #MLC #mlcjapanese #日本語 #にほんご #lesson #hiragana #katakana #kanji #ひらがな #カタカナ #漢字

MLCさん(@japanese_language_mlc)がシェアした投稿 -

Copyright by: japanese_language_mlc via Instagram.

Szukaj w całym Słowniku:

Ważne strony
Główna Katalog ogólny Indeksy Kategorie Definicje Forum Kanały RSS O autorze Kontakt

stat4u