Wstępniak

Wstępniak, czyli … blog zaczyna się pisać

Już jakiś czas temu ogłaszałem, że będę pisał bloga o języku japońskim. O języku, którego nauka, a potem nauczanie wypełniło mi większość zawodowego życia i pewnie będzie wypełniać … do śmierci. O jednym z najciekawszych, najbardziej fascynujących języków świata (Japończycy dumnie twierdzą, że jednym z najtrudniejszych … no, niechby się spróbowali polskiego pouczyć). O języku, który znam zdecydowanie najlepiej ze wszystkich, o naukę których otarłem się w życiu, zbliżając się pewnie do jakiegoś mocnego C1-C2, ale … ciągle nie jest to ten poziom, jakiego bym od siebie oczekiwał.

Niestety, ogarnięcie początku roku akademickiego na mojej uczelni (tak, nie cierpię sylabusów i tej całej papierologii) wytrąciło mnie z utartych kolein na kilka tygodni. W końcu teraz znajduję trochę czasu, by zacząć pisać blogi … Stąd ten wstępniak.

W międzyczasie powstał ciekawy projekt – Japgrampedia, czyli encyklopedia gramatyki japońskiej na silniku mediawiki. W ubiegłym roku starałem się prowadzić z różnym skutkiem wiki Słownika online gramatyki języka japońskiego. Zdecydowanie zbyt szeroko zakreśliłem wtedy ramy projektu i … motywacja spadła. W obecnym kształcie będzie to wyłącznie encyklopedia ze zatomizowanymi hasłami, poświęconymi poszczególnym drobnym zagadnienion. Bez żadnych artykułów zbiorczych, problemowych. Zbiorcze spojrzenie na gramatykę będę prezentował tutaj, na tym blogu. Japgrampedia ma natomiast pomóc sprawdzić, jakie są np. cztery funkcje strony biernej w japońskim, czy 11 znaczeń partykuły ni. Oczywiście, projekt encyklopedii będzie narastał stopniowo, w miarę moich sił i możliwości czasowych. Jednak fakt, że uczę w tym roku studentów na czterech różnych poziomach działa bardzo mobilizująco – postaram się do 3-4 tygodni uzupełnić wszystkie materiały dla nich i potem na bieżąco zamieszczać wpisy. Należy się spodziewać kilku, może do 10 haseł na tydzień.

A o czym będzie na blogu Piękno japońskiego? Najprostsza odpowiedź – o wszystkim, co nie zmieści się w formule Japgrampedii 🙂 Przede wszystkim o nauczaniu języka japońskiego, którą to działalnością zajmuję się już od prawie 20 lat. Z ciekawszych kwiatków – o historii języka (pośród różnych blogów japonistycznych w Polsce nie znalazłem żadnego, który pisałby np. o japońskim z epoki Heian – czas zasypać tę lukę). Znajdziecie tutaj też duże artykuły problemowe, poświęcone różnym zagadnieniom z gramatyki japońskiego, ale w ujęciu kompleksowym, zbiorczym (już niedługo – jak się liczy po japońsku? kolejne plany – japońskie zdania warunkowe, partykuły złożone, grzeczność językowa i wiele, wiele innych). Dużo będzie tutaj też porad metodycznych, czy dla osób uczących się tego języka – najciekawsze portale, najlepsze słowniki, recenzje podręczników, itp. Wreszcie o ewaluacji, którą też się zajmuję na codzień – jak się mają poziomy JLPT do wdrażanych od jakiegoś czasu JF Standards? Jak wyglądają perspektywy wdrożenia tych standardów w Polsce? Wreszcie, też o bolączkach (ale i pozytywach) nauczania japońskiego na polskich uczelniach.

Będzie to więc blog, który powinien zainteresować wiele osób – od studentów aż po dydaktyków języka japońskiego. Zapraszam do czytania – nowe wpisy w każdy wtorek i sobotę 🙂 Wszystkie wpisy z bloga Piękno japońskiego będą udostępniane również na:

Poza Japgrampedią zapraszam do odwiedzenia również innych moich projektów:

  • Oczami japonisty – mój podstawowy blog i strona zawodowa. Dzielę się tam moją działalnością naukową, translatorską, życiem, spojrzeniem na Japonię (choć blog jest o Japonii, czyli … wyspach nieistniejących),
  • Opowieść o Promienistym – mój blog dedykowany … jednemu dziełu literackiemu, czyli Genji Monogatari (Opowieść o Promienistym), nad którego polskim przekładem rozpocząłem prace i zajmie mi to pewnie kolejne 10 lat życia.

Czas kończyć ten wstępniak … Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kim jestem, zapraszam na stronę O mnie na blogu Oczami japonisty. To teraz pozostaje tylko gambarować i … dostarczać Wam ciekawych treści. Życzcie mi powodzenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *