Pomoce dydaktyczne – gramatyka

Pomoce dydaktyczne do nauki gramatyki japońskiej

Witajcie! Dziś postanowiłem przyjrzeć się kilkunastu najważniejszym, dostępnym online źródłom do nauki gramatyki języka japońskiego i przedstawić je Wam. W tym wpisie skupię się na materiałach po angielsku (jak można się domyślić, po polsku … nie ma prawie nic – trochę czasami pisze autorka portalu Japonia Nihon, ale ona skupia się głównie na kanjach i słownictwie). Materiały po japońsku (których jest znacznie więcej) będą tematem późniejszego artykułu.

Marugoto

Marugoto to nowa seria podręczników komunikacyjnych, zgodnych z JF Standards (o standardach nauczania japońskiego lansowanych od kilku lat przez Japan Foundation będę jeszcze dużo tutaj pisał) i ogromny portal edukacyjny stworzony przez Japan Foundation. Na razie portal doprowadzony jest do poziomu A2, ale JF ciągle go rozwija. Znajdziemy tam bardzo dużo materiałów do podręczników Marugoto – rozmówki, nagrania, słownictwo, no i też objaśnienia gramatyczne.

Teach Yourself Japanese

Teach Yourself Japanese to dość stary portal (postawiony w 1997), którego autorem jest Shinji Takasugi. Co prawda, zawiera artykuły tylko na temat absolutnych podstaw gramatyki japońskiej (może na pierwsze 3-4 miesiące nauki), ale za to dość poglądowo, jasno wyjaśnione. Autor podaje też sporą listę pomocy dydaktycznych do japońskiego.

JGram

JGram to portal tworzony przez wspólnotę 6 autorów. Walory to: wpisy dotyczące gramatyki na wszystkich poziomach (od JLPT 4 do JLPT 1 wg starej formuły egzaminu), porady na temat business Japanese, czy kanji. Minusem – jak przy wszystkich portalach tworzonych pod egzaminy JLPT – jest “atomizacja” zjawisk gramatycznych. Ta strona nadaje się do szybkiego sprawdzenia, co znaczy dana konstrukcja, ale raczej nie nauczycie się z niej używać prawidłowo struktur gramatycznych. Jednak i tak warta polecenia 🙂

Wasabi

Wasabi to kolejny spory portal edukacyjny, założony przez Akiko Yokoyamę (zresztą, tworzony przez nauczycieli z jej szkoły językowej – oferują oni również np. lekcje japońskiego online). Porady gramatyczne są pisane przejrzyście i ciekawie! jednak ich dobór jest zupełnie przypadkowy – jest to właściwie kilkanaście artykułów z poziomu .. może N4. Ale i tak na pewno komuś się przydadzą, a miejmy nadzieję, że autorzy będą rozwijać swój pomysł.

Nihongo e-na

Nihongo e-na to bardzo duży i wartościowy zbiór pomocy zarówno dla uczących się japońskiego, jak i dla nauczyciel tego języka (sam często korzystam) na wszystkich poziomach i obejmujący praktycznie wszystkie kompetencje językowe. Dużym plusem jest również to, że za Nihongo e-na stoi wspólnota nauczycieli i metodyków nauczania japońskiego (głównie Japończyków) – można zadać pytanie i uzyskać pomoc. Na podstronie poświęconej gramatyce znajdziemy listę ponad 30 linków z materiałami dydaktycznymi z gramatyki – do przeglądnięcia 🙂 Najciekawsze z nich podałem powyżej. W każdym razie, warto korzystać z Nihongo e-na.

Tyle na dzisiaj 🙂 w późniejszym czasie spodziewajcie się porad na temat najbardziej wartościowych słowników, czy materiałów do nauki rozumienia ze słuchu, pisania wypracowań, itp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dydaktyka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *